Leasing-operacyjny-czy-najem-długoterminowy-

Leasing operacyjny czy najem długoterminowy

czwartek, 30 lipca, 2020

Leasing operacyjny czy najem długoterminowy – co jest korzystniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy?

Każdy przedsiębiorca, który zastanawia się nad tym, jak rozplanować pewne inwestycje   w swojej firmie musi zawsze dokładnie przeanalizować plusy i minusy różnych rozwiązań.

Dzięki temu racjonalnie podejmie właściwą decyzję. Odnosi się to również do zadecydowania, czy wybrać leasing operacyjny, czy może wynajem długoterminowy samochodu firmowego.

Leasing-operacyjny-czy-najem-długoterminowy-

Jak sfinansować nowy pojazd?


Takie pytanie może sobie zadawać wielu przedsiębiorców. Leasing, jak i najem długoterminowy mają swoją specyficzną charakterystykę i wynikające z tego odrębne plusy.

Każdy musi samodzielnie zadecydować, co okaże się dla niego najlepsze. Otóż, leasing to dobra opcja dla osób, które chcą po zakończeniu umowy leasingowej nabyć samochód za niewielkie pieniądze.

To pozwala im również na większą swobodę w codziennym korzystaniu z samochodu. Nie ma tutaj bowiem narzuconego odgórnie limitu kilometrów.   Wymagana opłata wstępna pozwala też na dostępność leasingu w uproszczeniu, nie ma tutaj kosztów dodatkowych.

Po zsumowaniu kosztów ogólnych oraz wysokości rat okazuje się,   że leasing operacyjny jest tańszy od wynajmu długoterminowego.   

Leasing-operacyjny-czy-najem-długoterminowy-

Leasing a wynajem długoterminowy – porównanie

Oczywiście, to co jest korzystne dla jednych, dla drugich wcale nie musi być atrakcyjne. W uproszczeniu: leasing operacyjny pozwala na wykupienie samochodu po zakończonej umowie.

Jeśli zaś chodzi o wynajem długoterminowy, to zazwyczaj samochód po upłynięciu terminu umowy nie jest kupowany przez przedsiębiorcę, lecz zwracany do finansującego.

Kolejna różnica polega na tym, że decydując się na leasing przedsiębiorca spłaca z każdą kolejną ratą wartość samochodu powiększoną o marżę dla finansującego. 

W trakcie wynajmu, poza marżą przedsiębiorca płaci wyłącznie za użytkowanie samochodu, nie spłacając równocześnie jego wartości. Rata miesięczna jest wobec tego niższa od raty leasingu.

Czas trwania umowy podczas wynajmu długoterminowego wynosi zwykle od 2 do 4 lat. Natomiast, w przypadku leasingu umowy mogą trwać nawet do 7 lat.

Kolejna różnica polega na tym, że decydując się na wynajem długoterminowy można spodziewać się usług dodatkowych, takich jak wymiana opon, czy serwis.

W leasingu nie ma takiej możliwości. Należy wobec tego zwrócić uwagę na tę różnicę, jak i na ostateczne koszty finansowania,   aby móc podjąć decyzję, co będzie najkorzystniejsze dla naszej firmy. 

Najlepsza oferta leasingu w Legionowie

To cię może zainteresować