Leasing zwrotny

Leasing zwrotny-nie tylko szansa na podźwignięcie firmy z problemów finansowych

czwartek, 30 lipca, 2020

Tradycyjnie postrzegany leasing to nic innego jak narzędzie do finansowania środków trwałych, przy maksymalnej optymalizacji podatkowej. Przez ostatnie lata był wykorzystywany przez przedsiębiorców, głównie poszukujących kosztów i narzędzia do optymalizacji podatkowej. Usługa bardzo popularna o czym świadczą coroczne dwu cyfrowe wzrosty dla branży leasingowej.  Obecnie jednak coraz częściej na stronie PorownywarkaLeasingowa.pl pojawiają się zapytania o Leasing Zwrotny.   

Na czym polega leasing zwrotny?

Leasing zwrotny jest głównie sposobem na poprawienie finansowej sytuacji firmy – takim, który z pewnością warto rozważyć, jeżeli nasze przedsiębiorstwo zostało dotknięte przez kryzys gospodarczy. Leasing zwrotny (ang. sale and lease back) polega on na tym, że właściciel samochodu (lub innego przedmiotu leasingu) odsprzedaje firmie leasingowej ten samochód (za aktualną, rynkową cenę) i w tym samym momencie bierze ten samochód w leasing.

Co zyskuje właściciel samochodu?

Po sprzedaży auta otrzymuje znaczną ilość gotówki, którą może zainwestować lub odłożyć i nadal może korzystać z samochodu, ponieważ właśnie wziął go w leasing.

Jest to swego rodzaju kredyt, którego użycza leasingodawca, ponieważ kiedy umowa dobiegnie końca i właściciel zapłaci ostatnią ratę, samochód znów staje się jego własnością.

Leasingobiorca uzyskuje jednorazowo zastrzyk gotówki trudnym dla niego okresie, ale nie traci swojego samochodu lub innego przedmiotu, który stać się może przedmiotem transakcji leasingowej.

Jakie są zalety sale and lease back?

Leasing zwrotny

To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy stracili płynność finansową lub pilnie potrzebują dodatkowych środków. Leasing zwrotny opłaca się tym, którzy nie chcą pozbywać się środków trwałych należących do firmy.

Taka droga pozyskania kapitału ma wiele zalet:

  • nie trzeba brać kredytu,
  • kwotę można wykorzystać zgodnie ze swoimi preferencjami na bieżące wydatki lub wdrażanie innowacji i inwestowanie,
  • pozwala firmie na dalsze działanie, mimo przejściowych problemów finansowych,
  • firma nie traci dóbr materialnych i nadal może z nich korzystać.
  • finansowanie to leasing z wszystkimi jego podatkowymi zaletami.

Sale and lease back nie jest tylko rozwiązaniem dla przedsiębiorców w tarapatach. Małym firmom często brakuje środków na dynamiczny rozwój, mimo początkowego, obiecującego startu na rynku.

Może się okazać, że zakupiliśmy maszynę do produkcji, ale nie jesteśmy w stanie produkować tyle towaru, ile moglibyśmy sprzedać, ponieważ brakuje nam mocy przerobowych – to sytuacja, w której możesz wykorzystać leasing zwrotny. Jeżeli jego przedmiotem zostanie pierwsza maszyna, otrzymujesz natychmiast środki do zakupu drugiej – obie mogą od razu pracować na Twój zysk!

Czy zawsze mogę skorzystać z Leasingu Zwrotnego ?

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny można sklasyfikować na dwa sposoby:

Leasing zwrotny techniczny – kiedy stałeś się właścicielem środka trwałego w ostatnich 6 do 9 miesięcy. Taka sytuacja ma często miejsce przy np. Zakupie samochodu z zagranicy, lub maszyny z krajów Azjatyckich gdzie firma leasingowa nie wzięła by na siebie ryzyka i kosztów importu, ale również ponowne sfinansowanie przedmiotu leasingu po wykupieniu go od poprzedniego leasingodawcy. W przypadku Leasingu Zwrotnego Technicznego transakcja przez analityka jest często traktowana na uproszczonych zasadach bez dogłębnej analizy sytuacji finansowej firmy.

Leasing zwrotny płynnościowy – kiedy jesteś właścicielem przedmiotu leasingu dłużej niż 6 -9 m-cy, a środki będę przeznaczone na poprawienie sytuacji finansowej firmy (płynność). W tym przypadku analitycy firmy leasingowej, bardziej szczegółowo badają ryzyko takiej transakcji – jednak dla potencjalnego leasingobiorcy nie jest to bardziej uciążliwe niż skorzystanie z kredytu bankowego.

Najlepsza oferta leasingu w Legionowie

To cię może zainteresować